Czym się kierować wybierając hantle?

Zaletą hantli jest to, że można z nimi trenować nie tylko na siłowni czy na zajęciach fitness, ale także w domu. Właściwy plan treningowy pozwoli nie tylko wzmocnić mięśnie ramion, ale także ukształtować inne partie ciała np. talię, uda, łydki, pośladki, a także mięśnie, które podtrzymują biust. Jest to sprzęt do ćwiczeń, dzięki któremu można wpłynąć pozytywnie na samopoczucie i kondycję ogólną.

Jakie jest zastosowanie hantli?

  • Jest to idealny sprzęt do ćwiczeń dla osób początkujących. Należy wybrać lżejsze hantle np. 0,5 kg, które pozwolą nie tylko na zwiększenie wytrzymałości, ale także na wyszczuplenie mięśnie ramion.
  • W miarę upływu czasu i zwiększania częstotliwości treningów można także zacząć stosować sprzęt sportowy o większej wadze np. 2 kg.
  • Jeśli decydujemy się na trening siłowy to warto kupić hantle o zróżnicowanej wadze, na rynku dostępne są również hantle z krótkim gryfem i obciążeniem. Są to hantle, w których możliwa jest regulacja obciążenia. Wagę można zmniejszać lub zwiększać, ale także różnicować intensywność wykonywanych ćwiczeń. Trenerzy do treningu siłowego polecają hantle żeliwne i bitumiczne.

Rodzaje hantli

Każdy sklep sportowy ma w swoim katalogu ofert różnego rodzaju hantle. Różnią się od siebie przede wszystkim wagą, kształtem końcówek i materiałem, z którego zostały zrobione.

  • Neoprenowe. Najczęściej w środku są żeliwne, a neoprenem pokryte są na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu są miłe w dotyku, dodatkowo neopren nie pochłania wilgoci, dzięki czemu przyrząd nie ślizga się w trakcie ćwiczeń.
  • Winylowe inaczej hantle powlekane. Wewnątrz hantle wypełnione są masą betonową. Natomiast powierzchnię stanowi winyl. Hantle powlekane nie są polecane dla osób o małych dłoniach, ponieważ są większych rozmiarów.
  • Gumowe. Hantle tego typu występują w sklepach w trzech rodzajach: hantle pokryte w całości gumą, drugi typ to hantle, których jedynie zakończenia są z gumy i ostatnie to hantle z gumowymi nakładkami.
  • Z uchwytem. Najczęściej tego typu hantle są wykonane z neoprenu. Charakteryzują się tym, że mają uchwyt zapinany na rzep.

Bez względu na rodzaj hantli najważniejsze jest ich prawidłowe dopasowanie do możliwości fizycznych i umiejętności osoby trenującej.

Bezpieczeństwo w trakcie treningu

Hantle dostępne są z różnymi zakończeniami. Klasyczne hantle mają owalną końcówkę. Niestety tego rodzaju sprzęt do ćwiczeń łatwo się turla. Dlatego dla zwiększenie komfortu ćwiczeń i bezpieczeństwa podczas treningu warto wybrać te z niestandardowymi zakończeniami np. trójkątnymi. Należy także wybrać model, który w trakcie upadku nie narobi szkód w podłożu czy hałasu. W sklepach dostępne są modele ze specjalistycznymi gumowymi wstawkami, które minimalizują straty przy upadku.

Share This:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.