Dobry rower treningowy, czyli jaki?

Każdy sprzęt sportowy powinien być dopasowany nie tylko do rodzaju ćwiczeń, ale przede wszystkim do możliwości i umiejętności osoby trenującej. Coraz częściej wybieranym przyrządem do ćwiczeń jest rower treningowy, na którym można trenować nie tylko na profesjonalnej sali ćwiczeń, ale także w domu.

Modele rowerów treningowych

Rowery można podzielić na:

  • Pionowe, czyli takie, na których osoba ćwicząca przyjmuje pozycję lekko pochyloną do przodu lub wyprostowaną. Jazda na takim rowerze przypomina jazdę na klasycznym rowerze miejskim. Jednak nie każdy może na takim rowerze trenować. Nie jest zalecany osobom, które skarżą się na ból pleców czy kręgosłupa, ponieważ pozycja na takim rowerze może obciążać mięśnie pleców. Dla kogo jest rower treningowy pionowy? Powinny na nim ćwiczyć osoby z chorobami układu krążenia i kłopotami kardiologicznymi. Dodatkowo systematyczne ćwiczenia pozwalają na poprawę wydolności płuc, kształtują także mięśnie podudzi, ud i pośladków.
  • Poziome, czyli takie, na których przyjmuje się pozycję leżącą. W tej konstrukcji siedzenie ma oparcie, a pedały są wysunięte mocno do przodu. Jest to trening pozwalający na idealną pracę mięśni brzucha, a dodatkowo ćwiczenia na tym rowerze nie obciążają kręgosłupa.
  • Spinningowe, czyli takie, które zalecane są dla osób trenujących w intensywny sposób. Pozycja przyjmowana na tym rowerze jest mocno pochylona. Charakterystyczne jest to, że napęd jest przeniesiony z korbowodu na koło zamachowe przy pomocy tradycyjnego łańcucha. Są to rowery treningowe polecane dla osób, które trenują wyczynowo kolarstwo.

Ze względu na mechanizm oporu, który jest wytwarzany w trakcie ćwiczeń, czyli sposób hamowania, można wyróżnić rowery treningowe:

  • Mechaniczne, w których regulacja oporu odbywa się bardzo płynnie w trakcie zwiększania tarcia koła rowerowego. Zaletą tych rowerów jest to, że w razie awarii są mało skomplikowane w naprawie, ale niestety są głośne w trakcie pracy.
  • Magnetyczne, w których hamowanie jest za pośrednictwem hamulca magnetycznego. Specjaliści uważają, że tego rodzaju rowery są znacznie dokładniejsze niż np. mechaniczne. Tego typy rowery treningowe mają więcej ustawień i programów.
  • Elektromagnetyczne, czyli takie, w których siła oporu kontrolowana jest za pomocą mikroprocesora. Rower napędzany jest silnikiem elektrycznym. Dużym atutem jest to, że posiada wiele funkcji.

Bez względu na wybrany model należy zwrócić uwagę nie tylko na dostępne funkcje, ale przede wszystkim na jakość wykonania, stabilność i na rodzaj części wykorzystanych przy produkcji.

Share This:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.