Jakie hantle wybrać?

Trening z hantlami nie musi odbywać się na sali treningowej. Można także trenować w domu, ale, aby nie nabawić się kontuzji należy wybrać odpowiedni sprzęt sportowy. Właściwy wybór hantli gwarantuje zwiększenie efektywności ćwiczeń. Zatem, jakie hantle wybrać?

Hantle – charakterystyka

  • Hantle neoprenowe – ich wnętrze zrobione jest z żeliwa, a neopren pokrywa ciężarek z zewnątrz. Taka powłoka powoduje, że przyrząd nie tylko jest przyjemniejszy w dotyku, ale przede wszystkim nie ślizga się w dłoni. Hantle tego rodzaje dostępne są w przedziale wagowym od 0,5 – 5 kg, mogą mieć różny kształt np. kwadratowy, trójkątny, okrągły.
  • Hantle miękkie – dostępne są z zakończeniem w kształcie okrągłym. Z zewnątrz pokryte są materiałem PCV. Nie są ciężkie i ich waga najczęściej nie przekracza 2 kg. Polecane są dla kobiet, ponieważ są łatwe w trzymaniu, dopasowują się do kobiecej dłoni.
  • Hantle winylowe inaczej powlekane – są ciężkie, wewnątrz wypełnione są betonem, a z zewnątrz pokrywa je winyl. Mają charakterystyczne zakończenia ze żłobieniami. Dostępne są w różnych kolorach.
  • Hantle gumowe – materiał, którym są pokryte jest antypoślizgowy. W sklepach sportowych oferujących sprzęt sportowy dostępne są trzy rodzaje tych hantli: pokryte w całości gumową powłoką, drugi rodzaj to hantle z gumowymi zakończeniami i trzeci to hantle z gumowymi talerzami.
  • Hantle z uchwytem – pokryte mogą być miękką gąbką lub neoprenem. Dodatkowo mają uchwyt na rzep, dzięki któremu przyrząd nie ma możliwości wysunięcia się z dłoni. Maksymalna waga to 5 kg.
  • Hantle bitumiczne – składają się z trzech elementów: gryfu, zacisków i talerzy. Ostatni element wykonany jest z piaskowej masy i pokryty jest tworzywem sztucznym. Są praktyczne, ponieważ talerze mogą być zmieniane w zależności od rodzaju ćwiczeń. Najczęściej są wykorzystywane do treningu typu siłowego. Ich waga może wynosić nawet 10 kg.
  • Hantle żeliwne – ich budowa jest taka sama jak hantli bitumicznych, a różni je tworzywo, z którego są wykonane, czyli żeliwo.

Poniżej tutorial pokazujący, moim zdaniem, 8 najlepszych ćwiczeń z wykorzystaniem hantli. Enjoy!

Share This:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.